وبلاگ

آشنایی با نامی‌پتگر

آشنایی با نامی‌پتگر

نامی پتگر متولد سال 1324 در تهران و کسانی بود که سال‌های زیادی در زمینه‌ی نقاشی فعالیت کرد. پدر او از نقاشان رئالیسم بود و او تحت تاثیر پدر و عمویش نقاشی رئالیسم را آموخت. اما پس از سفر به اروپا آثار او تحت‌تاثیر آثار اروپا قرار گرفت و شکل انتزاعی پیدا کرد.

او در طول زندگی خود سفرهای زیادی به اقصی نقاط ایران و کشورهایی مانند رم، فلسطین، پاریس، اروپا داشت که نتیجه‌ی این سفرهاخلق آثاری زیبا و خلاقانه شده که نشان دهنده‌ی نگاه نافذ او است.

در سال 1344 آموزشگاه نقاشی و طراحی خود را در تهران افتتاح کرد و تا آخر عمرش نیز در آنجا مشغول به آموزش بود. بیشتر کارهای او در زمینه‌ی طبیعت بی‌جان، منظره، پرتره و شناخت معنای مظهر زن است که سعی کرده با ایجاد خلاقیت‌های هنری به آن‌ها بپردازد.

                            

 

 

او همیشه بدون سانسور کردن خود کار کرده، این موضوع تنها از نظر مفاهیم نیست بلکه او در رابطه با نوع رنگ‌گذاری و شیوه‌ی قلم زدن نیز آزادانه عمل می‌کرد. نامی پتگر در پرتره‌ای که از خود ساخته است به صورت کاملا نافذ و عیان به مخاطب نگاه می‌کند.کارهای او هم از لحاظ ایده و هم از لحاظ اجرا نتیجه‌ی خلاقیت‌های جامعه شناسانه‌ی او هستند.

او پس انقلاب در دانشگاه تهران در رشته‌‌ی هنر تدریس می‌کرد و در کار خود موفق بود. او در کارهایش نگاهی شخصی نسبت به موضوع داشت و سعی می‌کرد تا لایه‌هایی از طبیعت را در آثارش حفظ کند از همین جهت نیز دقیق نگاه کردن به پیرامون اطراف را به شاگردانش می‌آموخت اما از طبیعت تقلید نمی‌کرد، و سرانجام او در حین تدریس نقاشی در آتلیه‌اش در سال 1387 چشم از جهان بست.