وبلاگ

آشنایی با فیلیپ گاستون

آشنایی با فیلیپ گاستون

فیلیپ گاستون (Philip Guston) (1913_ 1980)

گاستون با نام فیلیپ گلدشتاین در کانادا در خانواده‌ای مهاجر اوکراینی به دنیا آمد. و از آنجایی که در کودکی شاهد حلق آویز شدن پدرش بود، این تراژدی سبب شد که او به هنر روی بیاوردی و از این طریق به فکر تخیله افکار و عواطف خود بر روی بوم نقاشی بود. زمانی که وارد مدرسه هنری شد با جکسون پولاک همرا بود، البته او بیشتر به صورت خود آموز فعالیت می‌کرد.

گاستون از هنرمندان قرن بیستم آمریکا بود که در زمینه‌های هنری مانند نقاشی، سنگ‌تراشی، تصویرگری فعالیت داشت.

اغلب آثاری که گاستون خلق می‌کرد بر مبنای دیده‌ها و احساسات درونی‌اش بود. و همچنین در دوره‌هایی که فعالیت داشت از افراد مشهوری که در زمینه‌های ادبیات بودند در آثارش استفاده می‌کرد. آثاری که او خلق می‌کرد با استفاده از تضادها متحرک شده‌اند و بسیاری از آن‌ها عمیقاً حس مبهم گونه‌ای به مخاطب می‌دهند.

در آثار او می‌توان موضاعاتی چالش برانگیزی که بنظر از دغدغه‌های هنرمند بوده را مشاهده کرد.

برای مثال:

موضوعاتی مانند برتری سفید پوستان و نژادپرستی، خشونت و... در آثار او دیده می‌شود. اغلب نقاشی‌های او برای بیننده گیج کننده هستند، این موضوع سبب می‌شد که مورد انتقاد قرار بگیرند. رنگ‌ها قرمز تیره، خاکستری و مشکی در بیشتر آثار گاستون دیده می‌شوند. برای گاستون در نقاشی‌هایش هیچ نوع تحلیلی وجود نداشت، او بر خلاف سایر هنرمندان که مطابق با یک تحلیل خاصی پیش می‌رفتند از دستورعمل خاصی پیروی نمی‌کرد.

 

برخی از آثار فیلیپ گاستون: