محاسبه آنلاین عطف کتاب

وقتی کاغذ یا مقوا را با میکرومتر اندازه میگیریم چطور تشخیص بدهیم که چه گرماژی است؟

اگر بعد از اندازه گیری ضخامت دچار سردرگمی شدید، شما تنها نیستید؛ همه افراد در این زمینه سوالات فراوانی دارند و چاپخانه ها بر اساس تجربه سالیان زیاد و کار به آن اعداد تسلط دارند و سریع تشخیص می دهند. ممکن است شما در یک چاپخانه باشید و روزانه مجله ، بروشور، کتاب، کارت ویزیت و سایر اقلام کاغذی را تولید و چاپ نمایید و به ضخامت و زیردست کاغذ و تشخیص آن مهارت پیدا کرده باشید. اما اصول آن را می دانید؟ یا تا حالا اعداد دقیق آن را ثبت کرده اید؟

گرماژ (GSM) چیست؟

GSM یا Grams per Square Metre همان مقدار وزن یک متر مربع از کاغذ یا مقواست، دقت کنید ۱ متر مربع یعنی ۱ متر در ۱ متر از هر متریالی وزنی که روی ترازو نشان دهد را به عنوان گرماژ آن جنس اطلاق خواهد شد، ما بطور معمول در بازار ابعادی نظیر ۱۰۰در ۷۰ سانتی‌متر (۴.۵ ورقی) یا ۶۰ در ۹۰ سانتی متر (۳ ورقی) را خریداری می کنیم ولی همان گرماژ ۱ مترمربع را روی آن درج کرده – پس در محاسبات وزنی اشتباه نکنید.

ضخامت (Mic) چیست؟

Mic یا Microns همان واحد ضخامت میکرون است. اگر ۱ میلی متر را به ۱۰۰۰ قسمت تقسیم کنیم، ۱ میکرون بدست خواهد آمد؛‌ پس ۱ میلیمتر ۱۰۰۰ میکرون است. چیزی که نباید شما را در اندازه گیری به اشتباه بیندازید، بالک کاغذ یا مقوای در دسترس است، ممکن است یک برند مقوایی با بالک بالا و دیگری با بالک پایین داشته باشند اما هر دوی آنها ۳۰۰ گرم یا ۱۰۰ گرم روی بسته های خود درج کنند، علاوه بر درج یکسان گرماژ اما ضخامت های مختلفی برای تولید در اختیار شماست. بالک کاغذ یا مقوا همان اثر فومی بودن یا پفکی بودن بافت یک کاغذ یا مقوا نسبت به یک برند دیگر است.