ویکی پدیا

دایکات چیست؟

دایکات چیست؟ دایکات در لغت به معنی قالب زنی همراه با تیغ و خط‌ تا می‌باشد. فرایند دایکاتینیگ در ابتدای قرن 19 در صنعت کفش سازی مورد استفاده قرار گرفته. و سپس وارد صنعت چاپ شد.

دایکات از خدمات پس از چاپ به حساب می‌آید. برای تولید محصولاتی نظیر پوشه، جعبه، ساک‌دستی و... از روش دایکات استفاده می‌شود. به طور کلی قالب‌های دایکات مجموعه از تیغ برش می‌باشند، که جهت تهیه گسترده جعبه به کار می‌رود.

 

دایکات در دو نوع فکی و پینگ پونتی می‌باشند:

دایکات فکی:

دایکات فکی جزء روش‌های کار آمد در برش می‌باشد، در این روش قالب ما به صوت ثابت قرار می‌گیرد، مقوا یا کاغذی که قرار است برش بخورد، توسط سمت دیگر دستگاه به سمت قالب می‌رود تا برش انجام شود. اما خطر این دستگاه برای اپراتورهایی که با آن کار می‌کنند زیاد است.

 

                                                             

دایکات پینگ‌پونتی:

روش دیگری به نام پینگ‌پونتی وجود دارد که در آن یک میزی همانند میز پینگ‌پونگ وجود دارد. در این روش به دو نیروی انسانی نیاز است، مقوای مورد نظر بر روی قالب بسته می‌شود سپس توسط نفر اول به سمت دیگر میز فرستاده می‌شود، در این میان قالب و مقوا از زیر یک فشار عبور می‌کنند تا برش انجام شود. در این روش خطر آسیب رسیدن به افراد همانند روش فکی وجود ندارد، ولی از آنجایی که مقوا صرفاً بر روی قالب قرار می‌گیرد امکان به وجود آمدن خطا تا چند میل در برش وجود دارد.

 

                                                               

 

علاوه بر دو روشی که در بالا گفته شد، قالبی که برای دایکات ساخته می‌شود را می‌توان بر روی دستگاه‌های ملخی و لترپرس نیز بست تا برش از این طریق انجام شود. دستگاه ملخی امکان برش در ابعاد کوچکتری را به ما می‌دهند ولی در دستگاه لترپرس می‌توان تا ابعاد 90*60 را برای برش در نظر گرفت. 

قالب‌های دایکات در دو نوع تخت و منحنی وجود دارند.